راهنمای محصولات

راهنمای محصولات
راهنمای محصولات گروه صنعتی شاهرخ

سیستم قفل: از لحاظ ایمنی دو نوع سیستم قفل برای کشوها در محصولات شاهرخ تعبیه شده است:

  • قفل مرکزی
  • قفل تک کشو

قفل مرکزی:

بالاترین کشو نقش قفل مرکزی را ایفا کرده و با بسته شدن آن،کلیه کشو­ها تا انتها قفل می­شوند و تا زمانی که قفل مرکزی باز نشود امکان دسترسی به سایر کشوها میسر نخواهد بود.

توجه: در صورتی که کشو­ی اول (قفل مرکزی) بسته باشد، نباید با نیروی زیاد سعی در باز یا بسته کردن سایر کشو­ها نمود زیرا این عمل موجب آسیب رساندن به زبانه­های قفل می­گردد.  

قفل تک کشو:

سیستم قفل تک کشو دارای کارایی و عملکردی با ایمنی بالا می­باشد. بطوریکه در این سیستم تنها استفاده از یک کشوی باز امکان­پذیر است و تا زمانی­که کشو بسته نشود، نمی­توان کشوی دیگر را باز نمود. یکی از نکات حائز اهمیت در استفاده از سیستم قفل تک کشو ممانعت از سرنگونی کابین هنگام پر و سنگین بودن کشو­ها در حالت باز است لذا این سیستم در مواردی پیشنهاد می­گردد که ایمنی بالاتری در حین باز نمودن کشوها مورد نیاز است.

ریلها:

ریل لغزشی(کشویی): ریل لغزشی یا ریل کشویی دارای دو بخش می­باشد که حرکت این ریل­ها درون یکدیگر بصورت کاملاً روان صورت گرفته و برای انواع محیط­های صنعتی پیشنهاد می­گردد. میزان بار گسترده­ای که این ریل­ها می­توانند تحمل کنند، ۳۵ کیلو گرم است.


نحوه خارج کردن کشوها:

جهت خارج نمودن کشوهایی با این مدل ریل به یک پیچ گوشتی دوسو خم شده نیاز می­باشد. مطابق شکل کشو را تا انتهای ریل خارج نموده تا استپ شود سپس پیچ گوشتی را به کناره­های استپ ریل قرار دهید و در جهت نشان داده شده در تصویر  نیرو را اعمال کنید تا ریل از کشو جدا شود.  سمت دیگر کشو را نیز به همین ترتیب از حالت استپ ریل آزاد کرده و سپس کشو را خارج نمائید.

ریل (غلطکی):

حرکت این ریل­ها نیز روان بوده و میزان بار گسترده­ قابل تحمل در استفاده از این نوع ریل، ۱۰۰ کیلو گرم می­باشد. این ریل با سیستم قفل تک کشو کار می­کند.

نحوه خارج کردن کشوها:

به منظور خارج نمودن کشو می­بایست ضامن­های چپ و راست نصب شده روی مادگی ریل را مطابق شکل باز نموده، سپس کمی کشو را بالاتر از ریل برده و آن­ را از نری ریل خارج نمایید. مطابق شکل زیر:

جهت نصب کشو همین عملیات را به صورت بر عکس انجام داده و سپس ضامن­های چپ و راست را به حالت اولیه در آورید.

ریل ساچمه ای شماره ۱- سبک وزن: دو بخش توسط ساچمه­های ریز روی یکدیگر حرکت می­کنند. حرکت این ریل­ها  بسیار روان و بی صدا می­باشد که برای دفاتر فنی، آزمایشگاه­ها،کتابخانه­ ها …. پیشنهاد می­گردد. میزان بار گسترده­ای که هر کشو می­تواند تحمل کند ۳۰ کیلو گرم است.

ریل ساچمه­ ای شماره ۲- نیمه سنگین: از دو بخش نری و مادگی تشکیل شده که توسط ساچمه­های درشت روی یکدیگر حرکت می­کنند. این ریل­ها بسیار روان و بی صدا حرکت کرده و برای محیط­های کاری ساکت، دفاتر فنی، آزمایشگاه­ها کتابخانه­ها و …. پیشنهاد می­گردد. میزان بار گسترده­ای که هر کشو می­تواند تحمل کند ۶۰ کیلو گرم است.

نحوه خارج کردن کشوها:

کشو را تا انتها بیرون کشیده سپس همانگونه که در شکل مشخص است در ابتدای ریل یک زبانه وجود دارد از هر دو طرف این زبانه را بالا برده و کشو را خارج نمائید.

چرخها: چرخ­های مورد استفاده در محصولات شاهرخ با توجه به کاربری محصول در ابعاد متفاوت به شرح ذیل استفاده می­شوند:

چرخهای ثابت:

– این مدل چرخ ثابت بوده و در محصولات کوچک که کالسکه دارند، استفاده می­شوند.

چرخهای ثابت – گردان:

محصولاتی که دارای این مدل چرخ هستند علاوه بر حرکت توسط چرخ می­توانند با گردش یک پیچ فلکه­ای که سبب پائین آمدن پایه پلاستیکی می­شود در محل مورد نظر ثابت شوند. بنابراین، چرخ به پایه تبدیل شده و مجدداً برای حرکت دادن می­توان با بالابردن پایه چرخ را از حالت ثابت خارج کرد. این نوع چرخ در استفاده از محصولات نیمه سنگین، کاربرد مطلوبی دارد.

– این چرخ دارای دو مدل ثابت و گردان است که در محصولات سبک مورد استفاده قرار می­گیرد.

– این چرخ دارای دو مدل ترمزدار و بدون ترمز بوده و قابلیت چرخش با زاویه ۳۶۰ درجه را نیز داشته و همچنین امکان قفل شدن در زاویه و محل دلخواه را دارد (جهت محصولات سنگین).

– این چرخ دارای دو مدل ترمزدار و بدون ترمز بوده و در مقابل مواد اسیدی و روغنی مقاوم است. همچنین قابلیت چرخش با زاویه ۳۶۰ درجه داشته و در محل دلخواه قفل می­شود (جهت محصولات نیمه سنگین).

پایه ها: پایه ­های محصولات شاهرخ از جنس پلاستیکی با هسته آهنی بوده و در دو سایز متفاوت بر حسب ابعاد محصول استفاده می­شوند. این پایه­ها قابلیت تنظیم ارتفاع(Leveling) داشته و می­توان با تنظیم آن­ها در محیط­هایی که از لحاظ صافی سطح یکنواخت نیستند، محصولات را تراز نمود.

سطح روی جعبه ابزارهای کارگاهی:

ایجاد سطح روی مقاوم در محصولات کارگاهی یکی از برترین موارد بهینه سازی محصولات در سال­های اخیر بوده است. سطح روی جعبه ابزارهای شاهرخ دارای دو لایه ضخیم می­باشند که علاوه بر محافظت از سیستم قفل، استحکام جعبه را در حمل و نگهداری ابزارهای سنگین بالا می­برد.

توجه: از وارد نمودن ضربه توسط چکش و یا پتک بر روی این محصولات خودداری شود.

نحوه شبکه بندی کشوها:

شبکه فلزی متحرک:

بالاترین کشو در بعضی از جعبه­ ابزارهای کارگاهی به شکلی زیبا و کاربردی طراحی شده است. بدین صورت که کشو توسط شبکه­های فلزی متحرک که در غلافی به نام ریل شبکه متحرک قرار دارند، تفکیک می­شود. کاربران می­توانند بر اساس میزان فضای مورد نیاز خود جهت چیدمان ابزارها، یراق­ها و سایر ملزومات کاری، این شبکه­ها را جابجا نموده و یا از کشو خارج نمایند.

شبکه فلزی پازلی:

در دومین کشوی بعضی از جعبه ابزارهای کارگاهی از شبکه­های فلزی پازلی جهت تفکیک فضا استفاده می­شود. این شبکه­ها فضاهای مستطیل شکل در داخل کشو ایجاد کرده که کاربران می­توانند با زیاد و کم نمودن آنها فضای مورد نظر خود را ایجاد کنند.

پالت های پلاستیکی:

پالت­های پلاستیکی از نوعی پلی اتیلن در چهار سایز تولید شده و جهت فضا سازی بعضی از کشوها مورد استفاده قرار می­گیرند. این پالت­ها متحرک بوده و می­توان در صورت نیاز آنها را از کشوها خارج نمود.

قابلیت جداسازی:

بیش از نیمی از محصولات شاهرخ به گونه­ای طراحی و ساخته شده­اند که مشتریان قادر باشند جهت حمل و نقل آنها را دمونتاژ نموده و سپس با نقشه­ها مجدداً محصول را براحتی مونتاژ نمایند. میزهای کار، جعبه ابزارهای مونتاژکاری، وان شستشو، صندلی­ها،خرک­ها و … دارای این قابلیت می­باشند.

پوشش سطح: 

رنگ پودری:

پوشش قالب محصولات شاهرخ رنگ پودری الکترواستاتیک می­باشد. محصولات پس از شستشو در وان­های چربی گیری و فسفاته، خشک شده و در کابین­های پاشش رنگ قرار می­گیرند. پس از پاشش رنگ داخل کوره قرار گرفته و رنگ پخته می­شود. رنگ­های مورد استفاده شاهرخ از رزینی ساخته می­شوند که در برابر عوامل محیطی و اشعه(UV)مقاومت داشته و بر اثر مرور زمان رنگ آنها تغییر نمی­کند.

آبکاری:

تعداد محدودی از محصولات شاهرخ با پوشش آبکاری گالوانیزه و کروم تولید می­شوند. این پوشش­ها علاوه بر براقیت و زیبایی از سطح قطعه در برابر عوامل محیطی محافظت می­کنند.

گیره های نگهدارنده ابزار: 

از آنجای که هدف از تولید مبلمان صنعتی ایجاد نظم،دقت و آرامش در محیط کار می­باشد،گروه صنعتی شاهرخ اقدام به طراحی و تولید گیره­­ های نگهدارنده ابزارهای عمومی و تخصصی کرده است. بدین منظور بدنه محصولات شاهرخ به صورت مشبک طراحی شده، این گیره­ها داخل بدنه­های مشبک قرار گرفته و توسط کلیپس پلاستیکی در محل مورد نظر ثابت می­شوند. قابل ذکر است که این گیره­ها به گونه­ای طراحی گشته که قابلیت انتقال داشته و مطابق شکل کاربران می­توانند با جدا کردن کلیپس از بدنه،گیره را خارج نموده و جابه­جا نمایند.

قفل ها:

قفل پروانه ای:

این قفل در جعبه ابزارهای کارگاهی و برخی از کمدها استفاده می­شود.

قفل زبانه ای:

این قفل در کمد لباس سه درب مورد استفاده قرار گرفته و مکانیزم قفل شدن توسط زبانه فلزی صورت می­گیرد.

 

ابتدا کلید را چرخانده، دسته قفل را بیرون آورده، سپس دسته را به راست چرخانده و درب را باز می­کنیم.

قفل میله ای:

قفل میله­ای در کمدهای یک درب و دو درب استفاده می­شود. قفل شدن درب­ها توسط میله­های متصل به قفل صورت می­گیرد. نحوه باز و بسته شدن در شکل مشخص شده است.

قفل دیجیتال:

این قفل در بعضی از کارها و کمدهای لباس مورد استفاده قرار می­گیرد.

پرچها:

به منظور ایجاد مقاومت و استحکام در اتصالات محصولات قابل حمل، غالباً از پرچ­های آهنی استفاده شده است که مقاومت و استحکام بالایی در باز و بسته شدن ایجاد می­کنند.

بسته بندی:

کلیه محصولات شاهرخ با بسته بندی به مشتریان عزیز ارائه می­گردد. اقلام بسته بندی بر اساس نوع محصول شامل کارتن، ضربه­گیر، یونولیت، تسمه­کشی و … می­باشد که در حمل و نقل محصولا از آسیب دیدگی و دفرمگی اجناس جلوگیری می­کند.